Celá historie

Léta 1924-1948

První zmínky o kopané v Komárově pocházejí z roku 1917, kdy několik nadšenců založilo SK Union. Tento klub však nebyl organizován a neměl dlouhého trvání.

Oficiální vznik organizované kopané se datuje k 1. květnu 1924, kdy se po oslavě 1. máje sešli v hostinci Na Kladně (dnes obytný dům čp. 27) zakládající členové: J. Fišer, O. Lisý, J. Kellner a V. Vocásek. Založili fotbalový klub DSK Komárov (dělnický sportovní klub). Prvním jeho předsedou byl Josef Fišer. Po dohodě mezi DSK Komárov a FDTJ Komárov bylo první hřiště vybudováno ve čtvrti Hory. V roce 1927 si DSK Komárov pronajímá od komárovských železáren pozemek dnešního Drátovského rybníka. Vzniká historicky druhé fotbalové hřiště.

 

Dělnický SK Komárov 1925 - historické foto na hřišti v Oseku

 

V roce 1930 vzniká v Komárově další fotbalový klub AFK Komárov (akciový fotbalový klub), který založili zaměstnanci (převážně úředníci) místních železáren. V témže roce z rozhodnutí Podbrdské fotbalové župy dochází ke sloučení AFK Komárov a DSK Komárov a vzniká nový fotbalový klub s oficiálním názvem SK Komárov. Nový klub si pronajímá od závodu pozemek „pod oborou” na stavbu nového hřiště, které je v roce 1931 slavnostně otevřeno utkáním se Spartakem Plzeň. V roce 1930 se SK Komárov stává mistrem dorostenecké fotbalové župy a tento úspěch opakuje i v roce 1933.

Z období 1933-1943 se bohužel zachovalo jen velmi málo dokumentů o činnosti fotbalového oddílu a tak za zmínku stojí až rok 1943, kdy první mužstvo SK bojuje o postup z LA třídy podbrdské župy do podbrdské župy, která byla divizní soutěží. Tato doba byla érou J. Henrycha, M. Konopáska, V. Zemana, J. Hlavatého (ze Žebráka), L. Štochla, F. B. Matějky, J. Šlechty, A. Frajtáka, F. Bacha, S. Ungra a dalších, kteří sváděli nelítostné boje s fotbalovými oddíly Český lev Beroun, SK Rakovník, SK Dobříš a jinými. Po neúspěchu v boji o postup dochází v týmu k poklesu výkonnosti a SK startuje až do roku 1948 v nižších soutěžích.

Jeden ze zakládajících členů a první předseda fotbalového klubu pan Josef Fišer.

 

Léta 1949-1959

 

Nevyhnutelným odrazem změn ve společnosti nastolených Unorem 1948 je v životě našeho klubu rok 1949. SK Komárov se dle rozhodnutí vyšších orgánů slučuje se Sokolem Komárov a DTJ Komárov. Nový název fotbalového klubu je TJ Spartak Komárov a výbor oddílu kopané se stává podřízeným výboru tělovýchovné jednoty. V tomto období dochází k reorganizacím soutěží a náš oddíl je zařazen do krajského přeboru. Kádr A týmu v této době tvoří V. Zeman, F. Černohorský, E. Štochl,

V. Šlechta, F. Drvota, A. Klekner, F. Řezáč, J. Cajthaml, J. Fišer, J. Šéb A. Lisý, A. Abrahám, V. Smetana, A. Frajták, A. Hlavatý, L. Vodička, trenérem je J. Hrdlička. Z Rakovníka se vrací M. Velíšek, dále přicházejí V. Čepelák, J. Halama a O. Vlach. Do fotbalového výboru se aktivně zapojují pánové Čejka, Hrdlička, Jiterský, Jindřich Král a Jos. Král. TJ Spartak Komárov má v této době výborné mužstvo, podle mnohých pamětníků jedno z nejlepších v historii komárovské kopané. Do Komárova jezdí kvalitní oddíly, jako byly Čechie Karlín, Sparta Praha, Slávie Praha, XI akademiků.

 

Léta 1959-1975

V sezóně 1959/60 hraje Komárov 1A třídu. Výše uvedený kádr během ní opouštějí hráči odcházející na vojnu (J. Kavalír, V. Dobrý, K. Ernest a O. Šplýchal), mužstvo doplňují J. Šplýchal, Jan Ševčík a vojáci z jinecké posádky F. Judl a K. Pospíšil. Z vojny se vrací J. Jesztrebi. Komárov končí v druhé polovině tabulky a díky další reorganizaci, která dělí stávající I.A třídu na krajský přebor a novou LA třídu, zůstávají v této třídě.

V letech 1961-1966 hraje TJ Spartak Komárov LA třídu na velmi dobré úrovni. Vždy bojuje o postup do krajského přeboru a pravidelně se umísťuje na jednom z předních míst. Nejblíže se postup přiblížil v sezóně 1962/63, kdy Komárov získal 36 bodů a zůstal za postupujícím KŽ Králův Dvůr o pouhé 4 body. Úspěšný kádr tvořili v tomto období zejména tito hráči:

V. Korejčík, P. Gerold, J. Jesztrebi, J. Ječmen, J. Rybář, F. Rybář, Jan Šplýchal,

 

 

O- Vlach, Siketv, V. Dobrý, J- Fišer, O. Šplýchal, J. Vlach, M. Huml, V. Ungr, J- Kavalír, K Ernest, Jan Ševčik Postupně se zapojují J. Jiterský, Z Mrkáček Jiří Šplýchal, J. Pavlis, B- Lisý, A. Korejčü, J. Zeman a další. Skutečně velice kvalitní i dostatečně široký kádr. Hodnotíme-li toto období s odstupem mnoha let, můžeme jen s lítostí konstatovat, že takto složený tým mohl a mél dosáhnout pro komárovskou kopanou přes řadu výborných výsledků jeśté více úspěchů-

Od roku 1966 dochází častými odchody a příchody hráčů k velké obrněné kádru.

V sezónách 1967-1970 se TJ Buzuluk Komárov pohybuje vesměs v klidných vodách IA třídy bez šancí na postup do vyšší soutěže, ale také bez starostí o záchranu- Na domácím hřišti se většinou bez problémů vyhrává, zvenku se vozí body spíše výjimečně. Kádr mužstva zůstává nadále dostatečně kvalitní. Tvoří jej: V. Korejčík, J. Rybář, J. Ječmen, Jan Sevćžł, J- Jesztrebi, J. Kavalír, K. Řezáč, V. Dobrý, J. Vonderka, Z. Mrkáček, B. Otcovský, M. Korpa, V. Smetana, L. Dobrý, J. Hlavatý, B. Hamšík, V. Kasík, J. Zeman. Do mužstva se postupně zapojují J. Hrdlička, M. Janda, J. Smetana, a V. Král- Od podzimu 1970 až do jara 1978 hraje A mužstvo Buzuluku Komárov LA třídu. V sezóně 1970/71 obsazuje 7. místo. K výkonnostní krizi spojené s velkou obměnou kádru dochází v sezóně 1972/73, kdy mužstvo končí na 12. místě, prvním nesestupovém. O záchraně rozhoduje v přímém souboji s KOVO Mníšek nechytatelnou hlavičkou Jaromír Ernest.

V roce 1974 nezůstává v kádru A týmu kámen na kameni. Ze starších hráčů zůstavají pouze J. Ječmen, legenda komárovské kopané, a Z. Mrkáček. Z vojny se vrací talentovaní hráči M. Janda, J. Smetana a V. Král. Družstvo doplňují J. Trnka a Jan Šinkner. Velmi mladý a perspektivní tým je tvořen těmito hráči: A. Němec, J. Hrdlička, F. Hlavatý, V. Smetana, V. Král, M. Janda, J. Trnka, J. Vonderka, J. Smetana, L. Dobrý, V. Fimon, J. Carvan, J. Šinkner, V. Šíma. Poprvé se mezi dospělými objevují hráčí dorostu, který hrál v letech 1972-1974 krajské soutěže: V. Špicl, Jos.Fišer, V. Fišer, P. Korejčík, V. Korejčík, J. Košťálek, J. Lisý později i M. Hlávka. Krátce působili v mužstvu J. Sojka (Žebrák) a J. Vosecký (Hořovice).

 

Léta 1975-1980

V těchto letech dochází k stabilizaci kádru A týmu a zlepšuje se tréninková morálka hráčů. Základ kádru tvoří hráči narození v první polovině padesátých let. Mužstvo je kvalitně a systematicky doplňováno jak vlastními odchovanci, tak dobrými hráči z blízkého okolí. Postupně přicházejí do „A” mužstva J. Kopp, M. Šlapák, J. Lisý, J. Ségl, F. Svoboda, V. Dobrý ml., M. Dlouhý, K. Vajner, J. Ernest a daří se jim svými výkony zvýšit konkurenci v mužstvu. V sezóně 1975/76 končí družstvo v 1A třídě na 9. místě, o rok později již na 4. příčce. Sezóna 1977/78 přináší nečekané, ale o to větší zklamání. Z důvodu reorganizace soutěží spadává z 1A třídy.

 

6 mužstev a Komárov končí v nervózních bojích na 11. místě ze 14 účastníků, k záchraně chybí 4 body. Zklamání však rychle vyprchalo pod vedením Josefa Hlavatého vyhrává Komárov 1.B třídu, když prohrává v soutěži jen tři utkání, získává 39 bodů a se sedmibodovým náskokem se vrací do 1.A třídy. Ta je velice kvalitní, neboť má 16 účastníků a v celém kraji jen dvě skupiny. I tak obsazujeme 7. místo.

 

Léta 1981-1985

V sezóně 1980/81 pokračuje A mužstvo ve stabilně dobrých výkonech a obsazuje v LA třídě 5. místo (do krajského přeboru postupují Hořovice po „nelítostném” souboji s Milínem). Kádr mužstva je stále stabilizovaný, odchází pouze J. Kopp. Po skončení sezóny se stále více hovoří o pokusu postoupit do krajského přeboru. Po úspěšném působení v Králově Dvoře se vrací do Komárova Jan Smetana a ujímá se i trenérské taktovky. Mužstvo je kvalitně připraveno a od začátku soutěže se pohybuje na její špici. V zimní přestávce odchází opora týmu a nejlepší jeho střelec Milan Šlapák do ligové Škody Plzeň, přichází Jan Vlček ze Zebráka. Přes určité oslabení koncovky se týmu nadále daří a vyhrává soutěž před celky Milína, Oseka a SP. Přlbram. O postup do krajského přeboru se pod vedením hrajícího trenéra Jana Smetany a vedoucího týmu Miroslava Chramosty zasloužili

Postup do krajského přeboru přinesl všem velikou radost, ale současně i velké problémy. Základ kádru, který spolu kopal v A týmu již kolem 8 let, měl i poměrně vysoký věkový průměr 29 let. Vyvstávala potřeba doplnění a omlazení mužstva. Ze Škody Plzeň se vrací Milan Šlapák, ale hned po poměrně úspěšné podzimní části krajského přeboru, kdy se Komárov pohybuje v klidném středu tabulky, odchází do divizních Hořovic. Ze základní sestavy odcházejí J. Vonderka a F. Svoboda, přestupuje i L. Šmejkal, v dalším přestupním termínu J. Smetana. Přesto se oslabenému mužstvu daří uhrát 11. místo a zachovat krajský přebor pro Komárov i pro příští sezónu. Mužstvo doplňují jen zkušený M. Bláha, dále F. Špatenka a M. Caithaml. V sezóně 1983/84 se nedaří najít optimální sestavu, mužstvo příliš nebojuje a krátce po začátku soutěže je jasné, že krajský přebor po dvouleté epizodě v Komárově skončí. Zákonitým důsledkem stávající situace je zisk pouhých 9 bodů a sestup do nově vzniklé krajské soutěže.

 

Postup do krajského přeboru - 1982.

Do Komárova přichází L. Sekyrka, v příštích 15 letech výrazná osobnost komárovské kopané, na výpomoc přichází brankář O. Abraham z Hořovic, v týmu se objevuje Pavel Hasman. V sezóně 1984/85 obsazuje Komárov ve vyrovnané tabulce krajské soutěže 9. místo. V tomto těžkém období vypomáhá na lavičce jako hrající trenér Václav Král.          

 

Léta 1986-1990

Sezóna 1985/86 přináší další velkou obměnu kádru. Odchází nebo končí aktivní činnost hráči, kteří tvořili kostru týmu v úspěšném období 1975-1983. „A” tým pokračuje v účinkování v krajské soutěži, vede si se střídavými úspěchy a nakonec končí na 10. místě. V příštím roce, opět v krajské soutěži, při naprosto vyrovnané bilanci vstřelených a obdržených branek, obsazuje Komárov 9. místo, které zopakuje i v sezóně následující. Mužstvo vede Václav Korejčík, později Vladislav Šíma. Další sezóna 1988/89 je přesnou kopií tří předchozích a umístění tomu odpovídá - 11. místo. Dá se říci, že toto období je spíše obdobím se záchranářskými problémy, než obdobím s myšlenkami na postup.

Kádr „A i' týmu v tomto období tvořili:

J. Ségl, M. Janda, J. Carvan, L. Sekyrka, P. Němec, V. Vokáč, V. Dobrý, M. Dlouhý, R. Martinkovič, J. Šteklač, J. Volf , V. Špicl, P. Cajthaml, L. Dobrý, V. Král, J. Hrdlička, L. Radosta, M. Caithaml, V. Pužík, T. Chramosta, J. Srp, J. Smetana, B. Pavlas, P. David, J. Dubina, R. Eiselt, J. Košťálek, M. Hlavatý a J. Šlechta.

 

Léta 1991-1995

V těchto letech je to s komárovskou kopanou jako na houpačce. V sezóně 1989/90 hraje první mužstvo I.B třídu se střídavými úspěchy. Nejlepšího umístění devadesátých let dosahuje v sezóně 1991 /92, kdy v I.B třídě obsazuje výborné 2. místo za Velkou Dobrou. Hned v další sezóně však dochází k pořádnému šoku a nepříjemnému procitnutí z klidného spánku - Komárov končí v I.B třídě na sestupovém místě a poprvé od roku 1957 padá do okresních soutěží. V příštím roce však naštěstí potvrzuje úlohu favorita okresního přeboru a po ostrém souboji se sousedním Slavojem Osek postupuje zpět do I.B třídy. Kádr týmu tvoří v této pro Komárov těžké době: R. Šmerhovský, P. Křivánek, M. Janda, J. Šlechta, J. Srp, R. Eiselt, T. Chramosta, M. Hlavatý, R. Martinkovič, J. Carvan, R. sojka, L. Sekyrka, Dudl, V. Pužík, J. Šteklač, F. Judl, V. Vokáč, J. Štochl,

P. Němec, L. Lisý, J. Volf. Jenže kalich hořkosti není ještě dopit - v další sezóně končí Komárov v I.B třídě na 12. místě a přes slušný zisk 30 bodů opět sestupuje do okresního přeboru. Po podzimním kole obsazuje v soutěži 5. místo a mužstva se ujímá M. Janda. Z TJ KDC se do týmu vrací J. Šlechta, z hostování z Hořovic R. Šmerhovský. Na jaře Komárov vyhrává 11 utkání ze 13, jednou remizuje a jednou prohrává. Skóre jarních klání hovoří za vše, 40:4. Postup je doma. Kádr postupujícího mužstva tvořili tito hráči: R. Šmerhovský, T. Chramosta, V. Šíma,

J. Šlechta, J. Volf, R. Sojka, F. Judl, L. Lisý, J. Ségl, M. Hubáček, M. Hlavatý, J. Ernest, P. Dudl, kapitán L. Sekyrka, J. Štochl a V. Pužík.

V tomto období se na místě trenéra vystřídali J. Smetana, R. Martinkovič, M. Janda, V. Král a V. Šíma st.

 

 

Léta 1996-2003

Od roku 1996 až do současného období hraje Komárov I.B třídu krajských sooutěží. Přes některé dílčí úspěchy se zatím nedaří postoupit do vyšší třídy, na druhé straně se i při velmi krutém sestupovém klíči daří tuto soutěž udržet. Největšího úspěchu dosáhlo „A” mužstvo Komárova v sezóně 2002/03, kdy ještě několik kol před koncem bojovalo o postup do LA třídy. Jinak převážnou většinu sezón odehrálo mužstvo v ne vždy klidných vodách středu tabulky. V týmu se během těchto 8 posledních let vystřídalo mnoho hráčů, základní osa však držela většinou pohromadě. Kdo oblékl v letech 1996-2003 dres prvního mužstva?

R. Šmerhovský, V. Huml, F. Čepelák, L. Radosta, J. Šlechta, J. Plecitý, S. Lukavský, V. Šíma, P. Dudl, R. Eiselt, M. Jelínek, M. Hlavatý, P. Hlavatý, L. Sekyrka, R. Marek, J. Srp, J. Zeman ml., B. Cíza ml., J. Ječmen, K. Jonák, J. Ernest, L. Lisý, T. Chramosta, M. Vosecký, V. Ehl, M. Ježek, M. Hubáček, M. Kubička, J. Zbuzek, F. Judl, J. Štochl, J. Volf, R. Martinkovič, J. Smetana a P. Novák.

Funkci trenéra vykonávali tito pánové: M. Janda, Vl. Král, V. Král, J. Vonderka, R. Martinkovič, J. Smetana, J. Řechtáček, M. Kubíček a J. Lukavský.

Jak si vedlo komárovské „áčko” v období od roku 1975 do roku 2003?N - nezjištěno

Přes veškeré vynaložené úsilí se nám nepodařilo zjistit úplné statistiky sezón 1989/90, 1990/91 a 1992/93. Přesto považujeme rozbor 25 sezón od roku 1975 za dostatečně vypovídající o úspěších i neúspěších „A” týmu Komárova. V uvedeném období hrál Komárov 26 let v krajských soutěžích

 

25 sezón v číslech:

Sehráno mistrovských utkání - 644

Vítězná utkání - 257

Remizy - 166

Porážky - 221

Vstřelené branky - 987

Obdržené branky - 860

Body (od sezóny 1994/95 - tříbodový systém) - 777

Vstřelených branek na 1 utkání - 1,53

Obdržených branek na 1 utkání - 1,34

Nejvíce vítězství v 1 sezóně - 18 (1995/96)

Nejvíce porážek v 1 sezóně - 19 (1983/84)

Nejvíce nerozhodných výsledků v 1 sezóně - 12 (1984/85, 1996/97)

Nejvíce vstřelených branek v 1 sezóně - 72 (1995/96)

Nejméně vstřelených branek v 1 sezóně - 18 (1983/84) 

Nejvíce obdržených branek v 1 sezóně 59 (1983/84)

Nejméně obdržených branek v 1 sezóně - 14 (1993/94) 

Průměrné umístění - 6,96

Nejčastější umístění - 9. místo (7x)

Z těchto údajů vyplývá, že „A/' tým Komárova patřil od roku 1975 do roku 2003 v soutěžích, ve kterých hrál, k lepšímu průměru a nemusí se za dosažené výsledky v žádném případě stydět.

 

Samostatným klubem

Po nahlédnutí do historie komárovské kopané v její osmdesátileté existenci nyní přicházíme do poslední etapy jejího historického vývoje - k osamostatnění fotbalového oddílu od Sokola Komárov. Po 43 letech dochází dne 5. června 2002 ke vzniku nového samostatného fotbalového klubu s oficiálním názvem FK Komárov.

První valná hromada nově vzniklého subjektu se konala 1. února 2003 a zúčastnilo se jí 48 členů starších 18 let oprávněných k hlasování, 12 osob mladších 18 let a 6 hostů. Byla provedena volba správní rady, jejímiž členy byli zvoleni pánové Jaroslav Klekner (prezident FK), Václav Král a Jan Smetana (členové správní rady). Byla představena a schválena nová klubová symbolika a odhlasována výše příspěvků. V diskusi vystoupilo 22 účastníků valné hromady. Prezident klubu v závěru pohovořil o perspektivách dalšího vývoje kopané v Komárově, problémech i úkolech, které klub čekají na poli sportovním i ekonomickém. Vysvětlil, proč je osamostatnění klubu cestou v tomto období jedině možnou, cestou naděje a vyrovnání se s podmínkami, které v současnosti ve sportovním hnuvládnou. Nevyloučil, ale naopak svými slovy podpořil nutnost trváoboustranně prospěšné spolupráce se Sokolem Komárov. Fotbal v Komárově se začal ubírat novým směrem a všichni společně věříme' že tím jedině správným, což potvrzuje hodnocení prvního roku samosta tně fungujícího fotbalového klubu, které proběhlo na druhé a za tím poslední valné hromadě 26. ledna 2004.

 

Výbor a mužstva FK Komárov v roce 2004

Jaká je tedy současnost komárovské kopané?

Výbor FK KOMÁROV tvoří k 30. červnu 2004 tito pánové a dámy:

      Prezident: Jaroslav Klekner

       Clen správní rady - zástupce prezidenta: Václav Král

      Clen správní rady - sekretář: Jan Smetana

      Clen výboru: Miroslav Janda

      Clen výboru - správce: František Řezáč

      Clen výboru - hospodář: Vladimíra Králová

      Trenér „A” mužstva: Jiří Lukavský

       Asistent trenéra „A'/ mužstva: Jaroslav Šlechta

 

Vedoucí A-mužstva: Tomáš Chramosta. Tomáš Smetana

Trenér B-mužstva: Ladislav Sekyrka

Trenér dorostu: Václav Sobotka

Vedoucí dorostu: Simona Sobotková

Trenéři mužstev žáků: Martin Šíma, Václav Pužík, Jiří Srp, Bohumil Cíza ml. Richard Vohryzka, Milan Hlavatý